Rok 2024 został ustanowiony Rokiem Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza – wielkich pisarzy XX wieku, których twórczość znana jest na całym świecie. Sądecka Biblioteka Publiczna, której projekt „W Nowym Sączu cichosza… Szukamy Gombrowicza, szukamy Miłosza” skupia się na postaciach i twórczości tychże literackich Patronów 2024 Roku, proponowała szereg wydarzeń z nimi związanych.
Wszystkie te wydarzenia były atrakcyjne i nieszablonowe, choćby: gra terenowa, warsztaty komiksu z Piotrem Burzyńskim, warsztaty graffiti z Mgr. Morsem, wystawa wędrowna „Wielcy pisarze XX wieku”.
Sądecka Biblioteka Publiczna chcąc poszerzyć wiedzę o życiu i twórczości Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza – w szczególności jeśli chodzi o młode pokolenie, zaprosiła do swej siedziby znanych biografistów: Andrzeja Franaszka i Klementynę Suchanow. Intencją sądeckiej książnicy było nie tylko zdobycie i/lub poszerzenie wiedzy o Czesławie Miłoszu i Witoldzie Gombrowiczu, ale także zachęcenie młodych ludzi (i nie tylko) do sięgania po twórczość tych wybitnych pisarzy.
12 września 2024 r. w Sądeckiej Bibliotece Publicznej gościł Andrzej Franaszek – autor książki „Miłosz. Biografia”, który wygłosił wykład o życiu i twórczości Czesława Miłosza – genialnego poety, wielkiego prozaika i przenikliwego analityka zjawisk kulturowych.
Z kolei 5 listopada 2024 roku z wizytą do Nowego Sącza przyjechała Klementyna Suchanow – autorka dwutomowej biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz”. Przybliżyła ona Sądeczanom postać Witolda Gombrowicza – człowieka legendy, szczególnie w latach 90., należącego do wyjątkowych postaci pisarzy w dziejach literatury – choćby ze względu na swą filozofię, sposób konstruowania tekstów i siłę swego języka.
Spotkania z autorami zorganizowano w ramach projektu „W Nowym Sączu cichosza… Szukamy Gombrowicza, szukamy Miłosza”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.