Czy można połączyć literaturę i sztukę? Chyba każdy zna odpowiedź na to pytanie – tak! Nie od dziś wiadomo, że wiele dzieł znanych artystów i malarzy powstało w oparciu o literaturę; poematy, poezje, a nawet listy. Inspiracją są także sami ludzie – ich życie, twórczość i działalność. I najważniejsza kwestia – wyobraźnia. Dzięki niej, możemy stworzyć rzeczy, które są czystą abstrakcją; nieosiągalnym dla innych.
Poprzez sztukę i nieszablonowe podejście do niej możemy wyrażać wiele rzeczy, odnosić się do szeregu różnych dziedzin i osób. Dlatego Sądecka Biblioteka Publiczna zaproponowała młodym ludziom – uczniom szkół ponadpodstawowych kreatywne warsztaty – warsztaty graffiti, dzięki którym młodzież mogła zdobyć wiedzę w nieco inny niż dotychczas sposób.
Warsztaty graffiti prowadził znany i ceniony artysta i społecznik – Mgr. Mors. Tematyka warsztatów skupiała się wokół dwóch postaci – Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza – literackich Patronów Roku 2024. Uczniowie musieli stworzyć obrazy inspirowane twórczością Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza. To nie lata wyzwanie – bowiem zanim przystąpili do malarskich działań, musieli poznać życiorys lub dzieła pisarzy – by w oparciu o to stworzyć obraz.
Mgr. Mors zdradził uczestnikom warsztatów tajniki malowania sprayami, objaśnił jak przygotować szablony i w jaki sposób z nich korzystać.
Warsztaty graffiti z Mgr. Morsem odbyły się dwa razy – 11 i 18 września 2024 roku w Pokoju Ekspresji przy ul. Długosza 21. W każdym z warsztatów uczestniczyła inna grupa młodzieży. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „W Nowym Sączu cichosza… Szukamy Gombrowicza, szukamy Miłosza” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Efekt? WOW! Powstały bardzo oryginalne prace, które tworzą wystawę „Portret pisarza współczesnego” prezentowaną w holu Biblioteki Głównej przy ul. Franciszkańskiej 11, przypominając zwiedzającym o ustanowieniu roku 2024 rokiem Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza i zachęcając do wypożyczania dzieł wielkich pisarzy XX wieku.
Poniżej zdjęcia kilku prac, które powstały w ramach warsztatów graffiti.