Szóstka wron – Leigh Bardugo

Szóstka wron – Leigh Bardugo

Szóstka wyrzutków porywająca się na niewykonalny skok, śmiertelne niebezpieczeństwo i wielka nagroda.

Kaz to złodziej i przestępca, członek gangu Szumowin, nazywany Brudnorękim. Jego postać jest już legendą w Ketterdamie. Znany jest ze swojej inteligencji i skuteczności. Tajemniczy, kulejący na jedną nogę, zawsze w czarnych rękawiczkach wzbudza strach mieszkańców. Każdy wie, że nie należy z nim zadzierać, bo może się to skończyć tragiczne. Opanowany i chłodny, sam również unika ludzi. Nie cofnie się przed niczym aby osiągnąć cel, oszustwo nie jest mu obce, zabijanie również.

Inej jest prawą ręką Kaza – Zjawą. Pochodzi z rodziny cyrkowców, więc żaden dach Katterdamu nie stanowi dla niej wyzwania. Gdzie nie sięgną długie palce Szumowin, tam z pewnościa wyślą zwinną dziewczynę. Zna wszystkie sekrety portowego miasta. W dramatycznych okolicznościach związała swój los z Kazem, teraz musi spłacić dług.

Nina Zenik jest griszą – ciałobójczynią. Potrafi manipulować emocjami i wpływać na rytm serca. Do jej zdolności należy również poprawianie urody. Schronienie przed polowaniem na griszow znalazła w Katterdamie, gdzie zarabia na życie poprawianiem samopoczucia i urody bogatych mieszkańców. W porcie trzyma ją skomplikowane uczucie do Matthiasa, któremu zawdzięcza życie i za którego osadzenie odpowiada.

Matthias jest żołnierzem, druskelle – łowcą grisz. Jego domem jest Fjerda, jako jedyny zna drogę do Lodowego Dworu. Lud Fjerdy uważa grisze za wynaturzone istoty, które należy zabijać. Wszystkie jego wartości stają pod znakiem zapytania, gdy poznaje Ninę. Przed wyprawą znajduje się w pilnie strzeżonym więzieniu Katterdamu, skąd Wrony muszą go wyciągnąć.

Jasper jest snajperem, najlepszym w swoim fachu. Energiczny, uwielbia ryzyko, adrenalinę oraz bójki. Ma ogromne poczucie humoru, które czasami potrafi rozładować napiętą atmosferę. Zawsze nosi przy sobie dwa rewolwery. Przyjechał do Ketterdamu z zamiarem studiowania, jednak pochłonął go hazard, przez co popadł w długi. Aby je spłacić zaczął współpracować z gangami. Tak jak pozostali członkowie ekipy zawdzięcza Kazowi życie i pozycję. Rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy, dlatego kiedy trafia się okazja nie cofnie się przed niczym.

Wylan jest nowym czlonkiem Szumowin. To wykształcony i spokojny syn kupca, który zna sie na ładunkach wybuchowych i potrafi rysować mapy. Zna plan Lodowy Dworu. Zostaje zakładnikiem Kaza, gwarantem wypłaty pieniędzy. Stanowi zagadkę dla pozostałych Wron. Czy odnajdzie się w przestepczym świecie? Jaką tajemnice ukrywa ten spokojny chłopak?

 

– (…) Za swojej kadencji podwoił pan zarobki punktu. Jest pan szantażystą…
– Posredniczę w handlu informacjami.
– …oszustem…
– Tworzę okazję.
– …rajtufem i mordercą…
– (…) zabijam tylko dla sprawy.
– A jaka to sprwa?
– Taka sama jak twoja, kupcze: zyski.
– Jak zdobywa pan informacje, panie
Brekker?
– Możesz uznać, że jestem włamywaczem.
– Musi być pan nad wyraz uzdolnionym włamywaczem.
– W rzeczy samej.

Kaz Brekker otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – jeden skok wart trzydzieści milionów kruge. Musi tylko włamać się do Lodowego Dworu – niezdobytej wojskowej twierdzy i wyciągnąć z niej pilnie strzeżonego zakładnika. Pomimo możliwości wywołania światowego chaosu i konfliktu zbrojnego Kaz daje się skusić na niemożliwe. Zbiera ekipę wyrzutków – tytułową Szóstkę Wron. Każde z nich posiada inne zdolności, dające szansę na osiągnięcie niewykonalnego. Czy to jednak wystarczy, żeby unikać śmierci? Kaz, Inej, Jasper, Nina, Matthias i Wylan – nie jest to drużyna kierująca się hasłem „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Tymczasowy sojusz nie oznacza, że w trakcie wyprawy nie pozabijają się nawzajem, gdy górę weźmie wzajemna wrogość i sprzeczne cele. Kaz dużo ryzykuje, wie jednak, że to jedyni ludzie zdolni poświęcić wszystko. Czy uda im się osiągnąć cel?

Żadnych żałobników. Żadnych pogrzebów.

Leigh Bardugo ponownie zaprasza nas do świata znanego z trylogii ,,Grisza’’. Czytelnik nie musi znać poprzedniego cyklu, by szybko zrozumieć prawa rządzące tym uniwersum. Akcja rozgrywa się w Katterdamie, mieście portowym, stolicy handlu i oszustwa. Autorka stworzyła ciekawy, okrutny opis rzeczywistości. Bohaterowie, aby przetrwać, musieli stać się silni, bezwzględni, przebiegli, często pozbawieni moralności. Z każdym rozdziałem coraz lepiej poznajemy wydarzenia, które ich ukształtowały i doprowadziły do momentu, w którym, żadne ryzyko nie jest straszne, jeśli pozwoli wyzwolić się z koszmarów przeszłości. Atmosfera wykreowana przez autorkę jest niesamowita. Ketterdam to miasto walczących gangów, ciemnych uliczek, szemranych interesów. Zdolność Bardugo do opisywania świata pozwala nam poczuć wilgoć wąskich alejek, słony smak wiatru znad portu czy chłód nocy spędzonej na dachu. Wszystkie kraje przedstawione w powieści mają odrębną kulturę, zwyczaje, a ich mieszkańcy wyglądają inaczej. Kluczową różnica jest podejście do griszów, ludzi posiadających zdolności panowania nad ciałem, materią lub żywiołami.

Główną osią fabuły jest próba dokonania niemożliwego. Historia tego szalonego skoku szybko wciąga czytelnika, szczególnie ze względu na przestępczy geniusz Kaza i niezwykłe zwroty akcji. Jednak to co najbardziej zapada w pamięć to szóstka bohaterów. Dzięki temu, że każdy rozdział poprowadzony jest z perspektywy innego bohatera, powoli odkrywamy tajemniczą, często bardzo brutalną przeszłość członków ekipy. Poznajemy ich już jako oszustów, wyrzutków doprowadzonych do ostateczności, ale o tym jak i dlaczego znaleźli się w tej sytuacji czytelnik musi przekonać się sam.

Wartka akcja nie pozwala się nudzić. Już od pierwszych stron dzieje się bardzo dużo, a autorka ani na chwile nie pozwala nam zwolnić tempa. Książka, choć jest skierowana do młodzieży, z pewnością przypadnie do gustu również starszym czytelnikom, którzy odnajdą w niej historię o wykluczeniu, dojrzewaniu i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. A wszystko to z ironicznym humorem i misterną intrygą.

Dodatkowo książka jest przepiękne wydana. Uwagę zwraca klimatyczna okładka z czarnymi brzegami, czarne strony oddzielają poszczególne części opowieści czy dwie szczegółowe mapy, z początku książki.

Wszystkich, którzy po lekturze zapragną znów przespacerować się ulicami Katterdamu, zachęcam do sięgnięcia po drugą część – „Królestwo kanciarzy”. A na pozostałych, żądnych przygód ze świata griszów, czekają jeszcze ,,Cień i kość’’, „Szturm i grom” (w nowszym wydaniu ,,Oblężenie i nawałnica’’), i „Ruina i rewolta”, (w nowszym wydaniu ,,Zniszczenie i odnowa’’).