Konkurs na limeryk – mamy zwycięzców!

Konkurs na limeryk – mamy zwycięzców!

W miniony poniedziałek, 28.11.2022 r. odbyło się wręczenie nagród za zwycięskie limeryki. Konkurs organizowany był przez Sądecką Bibliotekę Publiczną im. Józefa Szujskiego, a udział w nim wzięło 38 osób, w tym 12 w kategorii do 17 lat oraz 26 w kategorii powyżej 18 roku życiu.

Oficjalne wręczenie nagród odbyło się w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu, tuż przed spotkaniem autorskim z  Moniką Sznajderman. Wszystko to zrealizowano w ramach
III Sądeckich Dni Literatury.

Prace były oceniane przez jury składające się z trzech osób:

  1. Marcelina Koncewicz – poetka.
  2. Klaudia Jasińka – nauczyciel-polonista w Zespole Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu.
  3. Dominik Wojda – pracownik Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników, przygotowana została specjalna antologia limeryków, poświęcona utworom nadesłanych przez uczestników konkursu. Dostępna jest ona do pobrania pod adresem:

https://sbp.nowysacz.pl/pokonkursowa-antologia-limerykow/

Warto wspomnieć, iż powyższa antologia została opatrzona specjalnym wstępem przygotowanym przez wspomnianą już wcześniej poetkę, Marcelinę Koncewicz, która w październiku br. przeprowadziła warsztaty poetyckie, mające na celu m. in. nakierowanie uczestników do podjęcia prób pisarskich w konkursie na limeryk.

Choć nie wszystkie nadesłane utwory zakwalifikowały się do nagrody ze względu na niespełnienie wymogów przypisanych limerykowi to jednak każdy wiersz miał w sobie coś wyjątkowego, niepowtarzalnego. W końcu – ilu ludzi – tyle pomysłów!

Były więc limeryki o zwierzętach, postaciach historycznych czy w końcu regionalne – skupiające się na Sądecczyźnie.

Czytanie nadesłanych prac sprawiło mi nie lada radość
i było dobrą okazją do zapoznania się z artystycznym kunsztem Sądeczan… ale i nie tylko, gdyż udział mógł wziąć tak naprawdę każdy.

SŁÓW KILKA O LIMERYKU

Czym właściwie jest limeryk? W skrócie – jest to zabawny, 5-wersowy utwór wierszowany, oparty na absurdalnych grach słownych, który charakteryzuje się układem rymów na zasadzie „aabba”.

Napisanie takiego wiersza jest więc dobrą okazją na przetestowanie umiejętności poetyckich dla osób, które cenią sobie poczucie humoru i lubią żartobliwe utwory.

Na co czekasz? SPRÓBUJ I TY!