„Matka smoków” – czyli spotkanie autorskie z Samanthą Shannon KTK 2019

„Matka smoków” – czyli spotkanie autorskie z Samanthą Shannon KTK 2019

W sobotę 26 października Targi Książki w Krakowie odwiedziła angielska pisarka Samantha Shannon, autorka Zakonu Drzewa Pomarańczy oraz cyklu Czas Żniw. Wydarzenie odbyło się w Sali Lwów BC, a spotkanie poprowadziły znane przede wszystkim z książkowej sfery youtuba: Marta i Anna – Bestselerki. Autorka odwiedziła wcześniej: Gdańsk, Poznań i Warszawę, Kraków był jej ostatnim przystankiem.

Wywiad dotyczył głównie najnowszej powieści Samanthy Shannon, czyli Zakonu Drzewa Pomarańczy. Jednak na samym początku nie mogło obejść się bez wspomnienia, że autorka wprost zakochała się w pierogach i żurku. Okazało się również, że Samantha dostała maskotkę smoka, a wcześniej… kozy! Dzięki tym małym symbolom z pewnością jeszcze cieplej będzie wspominać swój pobyt w Polsce.

Jak wspomina sama autorka, inspiracją do napisania Zakonu Drzewa Pomarańczy była legenda o św. Jerzym, który pokonał smoka. Powieść Samanty jest jednak bardziej feministyczna, ma bardzo zróżnicowanych bohaterów oraz świat inspirowany różnymi krajami, którego nieodłącznym elementem są smoki. Pisarka opowiada jak wiele pracy musiała włożyć w napisanie fantasy, na którą składa się tak wiele elementów historycznych i kulturowych. Okazuje się, że stworzenie fantastycznego świata wzorowanego m.in. na erze elżbietańskiej nie jest wcale takie proste. Autorka opowiada też, jak czuje się będąc porównywaną do J.K. Rowling lub George’a R.R Martina „w spódnicy”. Przyznaje, że w przyszłości ma nadzieję wyjść z cienia innych autorów i pozostać sobą. Podczas spotkania nie zabrakło też pytań od samych uczestników. Nikt chyba nie spodziewał się, że będzie tak wiele fanów, kolejka po autograf do autorki ciągnęła się wokół całego stoiska wydawnictwa SQN.

Trzeba wspomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy pisarka odwiedziła Polskę, miejmy nadzieję, że nie ostatni!

Samantha Shannon jest również autorką cyklu Czas Żniw, z którego ukazały się już 3 tomy. Pisarka przedstawiła w nim dystopijną wizję świata, w którym ludzie obdarzeni darem (a może raczej przekleństwem?) jasnowidzenia, muszą walczyć o przetrwanie. Główna bohaterka – Paige potrafi włamywać się do ludzkich umysłów. Kiedy trafia do tajemniczej kolonii karnej, którą kierują Refaici, rasa z innego świata, musi dostosować się do całkiem innej rzeczywistości, w której liczy się walka o przetrwanie. Powieść o niezwykle skonstruowanym i inteligentnym uniwersum jest debiutem autorki, a Zakon Drzewa Pomarańczy pozwolił jej na dopracowanie swojego warsztatu pisarskiego. Miejmy nadzieję, że w kolejnych tomach Czasu Żniw Samantha podniesie poprzeczkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.