Czy warto pisać bloga? Wskazówki i porady Patryka Obarskiego dla przyszłych blogerów

Czy warto pisać bloga? Wskazówki i porady Patryka Obarskiego dla przyszłych blogerów

We wrześniu blog „Zaczytani na maksa” pomagał nam „rozkręcić” Patryk Obarski – bloger, Prezes Stowarzyszenia Śląscy Blogerzy Książkowi, dziennikarz internetowy. Na warsztatach opowiadał o początkach swojej przygody z blogowaniem, o tym jak tworzyć ciekawe treści w internecie i jak nie stracić zapału. Ten wpis powstał specjalnie dla „Zaczytanych na maksa”, na co dzień Patryka Obarskiego poczytać możecie na blogu Moje Bestsellery.

Czy warto pisać bloga? Wskazówki i porady dla przyszłych blogerów na spotkaniu w Nowym Sączu – Patryk Obarski

 

Pod koniec września w Sądeckiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach projektu „CzyTAM TU – młodzi o książkach” realizowanego w 2019 roku przez Sądecką Bibliotekę Publiczną w Nowym Sączu. Wówczas przyszli blogerzy poznali najważniejsze tajniki blogosfery książkowej. Co takiego się dowiedzieli?

Często można spotkać się z opinią, że blogowanie to prosta sprawa. Tak wydaje się zwłaszcza osobom, które same nigdy nie tworzyły własnych treści do sieci. I właśnie to mylne przeświadczenie w czasie warsztatów z młodzieżą chciałem zmienić.

Jak się okazało, nie trzeba było wiele, bowiem sami uczestnicy wydarzenia pomogli mi w stworzeniu najważniejszej checklisty blogera książkowego. Co składa się więc na dobry blog o książkach?

fot. archiwum biblioteki

Najważniejsze w blogowaniu

Przede wszystkim oryginalność treści – szybko zgodziliśmy się, że w zalewie treści jedynie te indywidualne i niepowtarzalne mają szansę osiągnąć sukces i być chętnie czytanymi. Jednocześnie jednak pamiętaliśmy o możliwości cytowania czy korzystania z domeny publicznej.

Co daje blogowanie?

  • blog jest platformą indywidualną dla każdego twórcy,
  • każdy może prowadzić własnego bloga,
  • blog to miejsce, w którym internetowi twórcy mogą poczuć się wolni i wyrazić siebie,
  • dzięki blogowaniu można rozwijać swoje pasje i umiejętności, a także poznawać nowych ludzi.

Jak prowadzić bloga?

Rozmawialiśmy także o inspiracjach i czytanych książkach – bloger książkowy nie musi bowiem ograniczać się jedynie do konkretnego podgatunku powieściowego, ma szansę tworzyć treści różnego typu.

Najważniejsza w blogowaniu jest jednak pasja. Gdy do tworzenia treści podchodzi się jak do ulubionego hobby, to właśnie tym stanie się tworzenie bloga – nie nudną pracą czy żmudnym obowiązkiem, a prawdziwą przyjemnością, dającą mnóstwo satysfakcji.

Biorąc zaś pod uwagę entuzjazm uczestników projektu, mogę być pewnym jednego – ich blogi będą naprawdę wyjątkowe, a dotychczasowi influencerzy mogą spodziewać się niezłej konkurencji!

Patryk Obarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.