Lektury, które warto przeczytać. Część 1.

Lektury, które warto przeczytać. Część 1.

Nadszedł kolejny rok szkolny a wraz z nim lekcje języka polskiego oraz… czytanie lektur. Dla jednych to miły obowiązek, dla innych przymusowa tortura. Niektóry próbują omijać je szerokim łukiem czytając streszczenia. Czy są one naprawdę aż tak straszne, nudne, przestarzałe, nieprzystające do naszych czasów? Oto kilka przykładów lektur, które wcale nie są nudne, a czytanie ich będzie świetną przygodą, ciekawym i wartościowym doświadczeniem.

„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery

Maryla i Mateusz Cuthbert z Zielonego Wzgórza postanawiają przygarnąć chłopca do pomocy w gospodarstwie, jednak w wyniku pomyłki zostaje przysłana dziewczynka. Co wyniknie z tej niefortunnej pomyłki, jak zmieni się uporządkowane życie Cuthbertów za sprawą żywiołowej dziewczynki? Historia rudowłosej, piegowatej Ani (nie Anny!) Shirley z pewnością oczaruje każdego.

„- To mnie tylko wydarzają się tego rodzaju pomyłki (…) Czyż to nie wspaniałe Marylo, że jutro będzie nowy dzień, w którym jeszcze nie zrobiło się żadnych błędów?
– Jestem pewna, że popełnisz niejedno – rzekła Maryla. – Pod tym względem nikt ci nie dorówna
– Wiem o tym – przyznała Ania żałośnie. – Ale czy Maryla zauważyła u mnie ten pocieszający objaw? Nigdy dwukrotnie nie popełniam tego samego błędu!
– Niewiele na tym zyskujesz, jeśli wymyślasz coraz to nowe.
– Chyba musi być granica dla błędów, jakie jedna osoba może uczynić, więc, kiedy popełnię już wszystkie, musi przecież nastąpić koniec. Jest to stanowczo myśl bardzo pocieszająca. (…)-I ja wiem, że popełniam dużo błędów, ale wtedy, na pociechę, myślę od razu o tych błędach, których nie popełniłam, a mogłam. ”

Bohaterka jest marzycielką, wpadającą co chwilę w tarapaty. Piękna książka o przyjaźni, więzach rodzinnych, życiu w małej społeczności, marzeniach, pierwszych miłościach. Rówieśnicy (ale nie tylko) Ani pokochają ją całym sercem, a niektórzy na pewno odnajdą w niej pokrewną duszę. Wybujała wyobraźnia, energia, milion pomysłów, które dziewczyna zazwyczaj realizuje – nie pozwalają się nudzić podczas czytania. Książka zabawna, momentami wzruszająca, pełna przygód, bohaterów z którymi łatwo się utożsamiać. Każdy odnajdzie w niej coś dla siebie i z pewnością sięgnie po kolejne tomy z serii przygód o Ani Shirley.

„Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain

Poznajcie niesamowite przygody Tomka Sawyera oraz jego przyjaciół, przenieście się do Missisipi, pełnego ciekawych postaci: Indian, piratów, złodziei  i… morderców.

Tomek nie był wzorem cnót chłopięcych. Owszem, znał taki wzór, ale szczerze nim pogardzał.”

Chłopiec jest strasznym urwisem! Wraz z przyjacielem Huckiem Finnem przeżywają ciekawe przygody. Odkrywają zaginione skarby, przerażające jaskinie, pirackie morza i bezludne wyspy. Tu nie ma miejsca na nudę! Chłopcy nie boją się niczego. Zrobią wszystko aby odkryć tajemnice napotkane na swojej drodze. Nawet jeśli musieliby pójść nocą na… cmentarz.

„Hobbit: czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkien

Książka poprzedzająca trylogię Władcy Pierścieni. Opowieść o wielkiej wyprawie, przyjaźni, odwadze, przełamywaniu swoich lęków. Przesycona magią, przygodami zarówno śmiesznymi jak i niebezpiecznymi. Poznacie barwnych bohaterów: elfy, krasnoludy, trolle, gobliny, smoki, hobbitów, czarodzieja. Podróż odbędzie się przez zachwycające miejsca: miasto w kopalniach, misternie zbudowana kraina elfów, domki w pagórkach z okrągłymi drzwiami, sielskie wioski, wiecznie zamglone góry, mroczne puszcze.

My tu jesteśmy naród prosty i spokojny, nie potrzeba nam przygód. Przygody! To znaczy: nieprzyjemności, zburzony spokój, brak wygód. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad. Nie pojmuję, co się   w tym komuś może podobać ”

Głównym bohaterem jest Bilbo Baggins – hobbit, mieszkający w pewnej norze (ale nie brudnej, zaniedbanej lecz bardzo czystej z wygodami). Ceni on sobie stałość i stateczność, nie toleruje niespodzianek, nie lubi podróży ani przygód, uwielbia swoje wygodne życie. Pewnego dnia nawiedza go dziwny jegomość – czarodziej Gandalf wraz z gromadą hałaśliwych krasnoludów, przewracając mu cały czyściutki domek do góry nogami. Na domiar złego namawiają go do wyruszenia z nimi w pełną potencjalnych zagrożeń wyprawę po skarb pilnie strzeżony przez… smoka! Oczywiście Bilbo nie ma najmniejszej ochoty w niej uczestniczyć. Zmienia jednak zdanie, zmuszony przez pozostałych, a może jednak odezwała się w nim uśpiona dotąd żądza przygód?

W ten sposób rozpoczyna się pełna zwrotów akcji przygoda. Czy bohaterom uda się pokonać smoka i odzyskać należny im skarb? Czy Bilbo zdoła przeżyć niebezpieczną misję i wrócić do swojego zacisznego domku? Czy odkryje w sobie ducha podróżnika, okazując się odważniejszym niż myślał? Czy i Wy jesteście gotowi na tę wyprawę? Porzućcie również swoje domy i przenieście się do magicznego świata Śródziemia pełnego przygód!

„Robinson Crusoe” Daniel Defoe

Co zabralibyście ze sobą na bezludną wyspę? A czy myślicie, że udałoby się Wam na niej przetrwać bez przygotowania?

„Człowiek poznaje wartość rzeczy dopiero po ich utracie. ”

„ W niedoli człowiek poznaje własne siły i uczy się z nich korzystać. ”

Robinson Crusoe wypływa na morze, pomimo protestów rodziców. Statek rozbija się u brzegów wyspy, giną wszyscy oprócz Robinsona. Wyspa okazuje się niezamieszkana. Zaczyna się walka o przetrwanie, próba przeżycia z dala od cywilizacji, bez gotowego dachu nad głową mając do dyspozycji tylko to co oferuje natura. To również walka z lękami, słabościami, samotnością, w towarzystwie własne myśli. Próba szukania drogi ucieczki z miejsca, z którego nie da się uciec. Czy Robinsonowi uda się przetrwać, jak poradzi sobie w tak ekstremalnej sytuacji? Czy bezludna wyspa jest naprawdę bezludna? Czy bohater znajdzie sposób, aby się z niej wydostać i wrócić do domu? Czy może zostanie na niej na zawsze?

„Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett

Mary Lennox, po śmierci rodziców, zostaje wysłana z rodzinnych Indii do posiadłości wuja w Anglii. Niemiła, rozkapryszona dziewczynka próbuje odnaleźć się w ogromnym domu. Wcześniejszym towarzystwem była dla niej hinduska niania oraz służba spełniająca jej zachcianki, w domu wuja nikt jej nie usługuje, a przez trudny charakter ciężko jej nawiązać z kimś wieź. Nudzi się w posiadłości nie mając towarzystwa. Jedynie młodsza służąca, Marta, współczuje jej. Sama mając rodzeństwo potrafi dogadać się z dziewczynką radząc jej, aby poszukała sobie zajęcia. Pewnego dnia Mary przechadzając się po terenie posiadłości, odkrywa ogrodzony wysokim murem ogród. Przypadkowo znaleziony klucz prowadzi do jego bramy. Ogród staje się jej tajemnicą, zajęciem, którego potrzebowała. Jednak to nie jedyna tajemnica jaką skrywa ten dom. Wuj bardzo rzadko tam przyjeżdża, a w nocy słychać czyjś płacz. Mary postanawia odkryć wszystkie tajemnice posiadłości, co uda jej się odkryć? Czy uda jej się zachować swój sekret? Czy znajdzie przyjaciół, kogoś komu będzie mogła zaufać?

Zdaje mi się, że nikt nie potrzebuje kaprysić, gdy ma wkoło siebie takie śliczne kwiatki i tyle cudnych, dzikich roślin, co tu się pną i zwieszają, i takie miłe stworzonka, co sobie budują domki i gniazdka i ćwierkają a śpiewają.

To książka o przyjaźni, stracie, życiu dalej pomimo ciężkich doświadczeń. Również przyroda i zmieniające się pory roku mają ogromne znaczenie, wszystko się z nimi przeplata. Zwierzęta również odgrywają niemałą rolę w tej opowieści. Przewrotne zakończenie zaskakuje i zmienia wszystko.

„Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński

Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki kończą liceum, w wakacje odpoczywają snując plany na przyszłość. Ta powieść historyczna to opowieść o chłopcach, którzy mieli przed sobą całą przyszłość, snuli marzenia, robili plany, jednak wszystko odebrała im wojna. Jako patrioci, przekonani o słuszności uczestniczenia w walce o ojczyznę, stanęli do jej obrony.

Lecz zaklinam- niech żywi nie tracą nadziei,
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba – na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie rzucone przez boga na szaniec

Warto przeczytać tę książkę, aby poznać losy bohaterów. Możemy podziwiać ich odwagę, wzajemną przyjaźń dla której potrafią zaryzykować nawet życie, miłość do ojczyzny. Dzięki tym ludziom żyjemy teraz w niepodległej Polsce. Warto więc przeczytać, aby poznać z czym musiały się zmagać osoby w waszym wieku, jakimi wartościami się kierowali, w jakich okrutnych czasach przyszło im żyć. Książka nie powinna być zapomniana, aby przetrwała pamięć o tych bohaterach i ich czynach.

„Wakacje z duchami” Adam Bahdaj

Kto z Was lubi historie z dreszczykiem? ”Wakacje z duchami” to właśnie taka historia. Książka opowiada o trójce przyjaciół, którzy spędzają lato u cioci w leśniczówce. Nieopodal stoi stary zamek, w którym podobno straszy. Chłopcy zamierzają zbadać tę przedziwną historię. Czy uda im się spotkać ducha? Jaką historię kryje upiorny zamek? Czy strach okaże się silniejszy od ciekawości? Jeżeli jesteście odważni i nie straszne są Wam duchy, koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę. Opowieść pełna przygód, dobrego humoru oraz odrobiny… strachu.

„Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren

Szóstka dzieci Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta, Anna mieszkają w małej wiosce Bullerbyn. Ich życie jest pełne przygód, ale też domowych obowiązków.

Nowe książki pachną tak ładnie, że po prostu czuje się po zapachu, jak przyjemnie będzie je czytać

Historia z pozoru zwyczajnego życia, lecz bogatego dzięki wyobraźni i pomysłowości dzieci, które każdego dnia przeżywają niezapomniane chwile, radości i smutki. Dzieci mieszkają bardzo blisko siebie. Ich pokoje są na poddaszu, a przez drzewo rosnące pomiędzy domami mogą przedostać się do siebie nawzajem. Wieczorami opowiadają historie o duchach, kontaktują się świecąc latarkami według ustalonego wcześniej sygnału, przesyłają sobie listy po sznurku z okna do okna. Czas spania wyznacza im Lasse, kiedy gasi światło reszta też idzie spać. Dzieci pomagały również dorosłym np. przy żniwach, ale nawet wtedy był czas i na zabawę. Również w szkole, do której uczęszczają, nie jest nudno, przecież któregoś dnia może pojawić się w niej… mały baranek! Mnóstwo przygód czeka na Was podczas czytania tej lektury.